Προσαρμοσμένη αναζήτηση

Τετάρτη 19 Μαΐου 2010

2-0 ο Παναθηνα'ι'κός τον Πανελλήνιο!

Με τρίποντο του Ντρου Νίκολας, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 75-73 τον Πανελλήνιο στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ και έκανε το 2-0. Μια νίκη απέχουν πλέον οι «πράσινοι» από την πρόκριση στον τελικό. Κορυφαίοι Διαμαντίδης και Μπατίστ.

Ο Πανελλήνιος ήθελε πολύ να εμφανιστεί πιο ανταγωνιστικός σε σχέση με τον πρώτο αγώνα,να κοιτάξει το μεγάλο αντίπαλό του στα μάτια.Ο ενθουσιασμός αυτός,που μεταφράστηκε σε 4/4 δίποντα με το ξεκίνημα,έφερε το 5-0 και το 9-4.Όμως γρήγορα ο Παναθηναϊκός άλλαξε το τέμπο.Τα διαδοχικά τρίποντα του Διαμαντίδη και οι καλές περιστροφές στην άμυνα δούλεψαν υπέρ του πρωταθλητή.O ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και ειδικότερα το πρώτο τρίλεπτο, ήταν εντυπωσιακό για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που με σερί 7-0 ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-14).Ο Πανελλήνιος είδε πως ήταν ιδιαίτερα άστοχος από μακρινή απόσταση και έτσι άρχισε να περνάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι.Βουγιούκας και Ντέιβις μετουσίωσαν τις περισσότερες επιθέσεις σε πόντους με αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος να μειώσει σε 31-23,για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 44-30 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Η τρίτη περίοδος μπορεί να υποστηρίξει κανείς πως άνηκε ολοκληρωτικά στον Πανελλήνιο.Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παίζοντας εκπληκτική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Κώστα Χαραλαμπίδη,κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (60-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και με καλάθι του Ξανθόπουλο έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (60-60), οκτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η «απάντηση» του «τριφυλλιού» ήταν άμεση και με σερί 6-0,ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 66-60,αλλά ο Πανελλήνιος αντέδρασε άμεσα (σ.σ τρίποντο Καλαϊτζή, δίποντο Χαραλαμπίδη) για το 66-65.Ο Πανελλήνιος κατάφερε με τρίποντο του Ντέβιν Σμιθ να προηγηθεί με 73-72, δώδεκα δεύτερα πριν το τέλος του παιχνιδιού,αλλά ο Παναθηναϊκός εκδήλωσε τέλεια την τελευταία του επίθεση,ο Ντρου Νίκολας βρέθηκε μόνος του έξω από την γραμμή των 6.25 και το 2-0 ήταν πια γεγονός.