Προσαρμοσμένη αναζήτηση

Παρασκευή 14 Μαΐου 2010

Στον τέταρτο τελικό της Α1 ανδρών βόλεϊ ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και με 3-1 στη σειρά, κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα και το 24ο στην ιστορία του. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τον Μίλκοβιτς, ο οποίος σκαρφάλωσε στην κατάμεστη κερκίδα του κλειστού "Μελίνα Μερκούρη" αμέσως μετά τη λήξη.

Με τον κόσμο να έχει κατακλύσει τις εξέδρες του κλειστού γυμναστηρίου, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος από ποτέ και έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν από την αρχή του αγώνα καλύτεροι και δεν άφησαν ΄περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, εκτός από το τρίτο σετ το οποίο και κατέληξε στους φιλοξενούμενους. Έχοντας περισσότερες λύσεις στον πάγκο (έναντι των απουσιών των Χριστοφιδέλη και Πανταλέοντα του Παναθηναϊκού), αλλά και έναν Μίλκοβιτς να "πετάει φωτιές", οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και στέφθηκαν πρωταθλητές και τη φετινή περίοδο. Ηγέτης ο Μίλκοβιτς που αποθεώθηκε και άξιοι συμπαραστάτες του οι Τίσερ και Τζούριτς.Με μελανό για ακόμη μία φορά σημείο,στο δεύτερο σετ,κάποια μικροαντικείμενα που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του παιχνιδιού για 20 λεπτά.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ !

Τα σετ 3-1: 25-20, 25-18, 22-25, 25-17

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Κούναρι 7 (6/16 επ., 63% υπ. - 42% άριστες), Τίσερ 6 (4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 13 (5/12 επ., 5 μπλοκ, 3 άσοι), Μίλκοβιτς 22 (19/36 επ., 2 μπλοκ), Καλντέιρα 7 (6/12 επ., 50% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου-λ 52% υπ. - 37% άριστες, Σουλτανόπουλος, Κουζούνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Λάππας 5 (4/9 επ., 36% υπ. - 28% άριστες), Ζαγκούμνι, Αγκάμεζ 20 (19/40 επ.), Σαμικά 10 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 52% υπ. - 44% άριστες), Σμαραγδής 10 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χατζηαντωνίου 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 100% υπ. - 93% άριστες, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1