Προσαρμοσμένη αναζήτηση

Κυριακή 16 Μαΐου 2010

1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 69-53 το Μαρούσι και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ της ελληνικής Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και δυσκολεύτηκαν για περίπου 25 λεπτά, κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσουν τελικά σε μια άνετη νίκη. Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες, οι Μπουρούσης και Παπαλουκάς. Την Τετάρτη στον Άγιο Θωμά το δεύτερο ματς της σειράς.

Αρχικά με τον Σχορτσανίτη,στη συνέχεια με τον Μπουρούση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-15.Το Μαρούσι την ίδια ώρα δεν έπαιζε άσχημα αλλά η αστοχία του στο περιφερειακό σουτ αποδείχθηκε καταδικαστική.Ο Ολυμπιακός είχε πάντα τον έλεγχο (31-22, 35-24) και δεν πανικοβλήθηκε όταν το Μαρούσι, παρά την αστοχία του, πλησίασε στους πέντε πόντους (47-42).Η νίκη των ερυθρόλευκων εξασφαλίστηκε κατά τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου όταν σταθεροποίησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (58-46, 65-49) με άξονες του Παπαλουκά και Μπουρούση.