Προσαρμοσμένη αναζήτηση

Δευτέρα 7 Ιουνίου 2010

Ο τελικός του αίσχους!

Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδας σε μία μαύρη νύχτα για το ελληνικό μπάσκετ. Σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε τέσσερις ώρες και δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, οι «πράσινοι» έφυγαν για τα αποδυτήρια ένα λεπτό πριν το τέλος με προβάδισμα 76-69 και τη νίκη που τους έδωσε τον τίτλο.Επεισόδια πριν το ματς καθυστέρησαν την έναρξη για σαράντα λεπτά. Το παιχνίδι διεκόπη στα μισά της τρίτης περιόδου για περίπου μία ώρα άρχισε και πάλι με το γήπεδο σχεδόν άδειο και διεκόπη οριστικά με υπαιτιότητα του Ολυμπιακού ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός παίρνει τη νίκη στα χαρτιά με 20-0 και με 3-1 νίκες, συνολικά, κατακτά το πρωτάθλημα.Χαμένος εκτός από το φετινό και στο επόμενο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός που δεδομένα θα τιμωρηθεί με αποκλεισμό έδρας και πιθανότατα με αφαίρεση βαθμών.

Δεκάλεπτα: 19-12, 32-38, 54-63, 69-76 (διεκόπη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλουκάς 2, Πεν 7 (1), Τσίλντρες 10, Βούισιτς, Μπουρούσης 15, Μπέβερλι 1, Κλέιζα 11 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Τεόντοσιτς 10, Γλυνιαδάκης.

ΠΑΟ: Σερμαντίνι, Τέπιτς 3, Σπανούλης 15 (3), Περπέρογλου, Μπατίστ 20, Φώτσης 2, Νίκολας 13 (2), Γιασικεβίτσιους 6, Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 2, Πέκοβιτς 7, Καλάθης.